Facebook Pixel
Tromlesliber med to tromler, perfekt til efterbehandling af brædder, paneler og rammer. 
Slibemidlet er nemt at udskifte, og kræver ikke værktøj
Axminster Professional Tromlesliber AP635DS 230V
Tromlesliber med to tromler, perfekt til efterbehandling af brædder, paneler og rammer. 
Slibemidlet er nemt at udskifte, og kræver ikke værktøj
Varenummer (SKU): AX107637
Fjernlager
31.286,00 kr. 25.028,80 kr.
Antal:
Beskrivelse

Denne tromlesliber med to tromler har et kompakt fodaftryk og er designet til efterbehandling af brædder, paneler og rammer.

Slibetromlerne er af aluminium, bearbejdet og dynamisk afbalanceret, hvilket giver en jævn kørsel. Tromlerne drives af en 1,5kW 230V. Da det er en dobbelttromlemaskine, bruges der forskellig kvalitet af slibemidler på hver tromle, en grov foran, og en fin på bagsiden. 

Den bagerste valse skal justeres afhængigt af det anvendte slibemiddel. En gradueret skala for hver side gør præcis indstilling til en nem opgave. Slibemidlet er nemt at udskifte og kræver intet værktøj. Adgangslåget har en sikkerhedsafbryder.

En separat motor med variabel hastighed driver fremføringsbordet, hvilket giver en bred vifte af fremføringshastigheder. Et praktisk håndsving sikrer en nem justering af slibetykkelsen.

Spånudsugning sker via dobbelte 100 mm udsugningsporte, vi anbefaler som minimum brugen af ​​en 2,2kW spånsuger. 

Maskinen leveres med to slags slibemiddel (korn 80 og korn 120).

N.B. Tromleslibere bruges som en del af efterbehandlingsprocessen, de er ikke beregnet til at blive brugt som afretter/tykkelseshøvl eller til væsentlig spåntagning. En tromlesliber erstatter ikke en afretter/tykkelseshøvl og omvendt. Tromleslibere er beregnet til at blive brugt på allerede afrettet og høvlet materiale. Samlet set er en afretter/tykkelseshøvl beregnet til at dimensionere træ, tromlesliberen til at efterbehandle det.

N.B. Denne maskine kræver en 16amp forsyning, og det anbefales at bruge en C Type afbryder. Kontakt en kvalificeret elektriker, hvis du er i tvivl

Nøglefunktioner
Dobbelte, dynamisk afbalancerede 125 mm tromler giver en jævn slibning
Højkvalitets fremføringsbånd, som er let at spore og sikrer en jævn fremføring
Fremføringsbord med variabel hastighed giver 1,1 m/min til 5,7 m/min
Maskinen leveres med to slags slibemiddel (korn 80 og korn 120. 

Specifikationer

Sliberullebredde 102 mm

Omdrejningshastighed 1.200 o/m

Udsugningsport 2 x 100 mm

Fremføringshastighed 1,1 m/min til 5,7 m/min (var)

Påkrævet udsugningsluftmængde 2.633 m³/t

Vægt 180 kg

Mål (L x B x H) 1.143 mm x 711 mm x 1.320 mm

Stik UK 16A-stik

Ydelse 1,5 kW

Brugerniveau Detail/professionelt brug  

Slibetromle Diameter 127 mm

Slibetykkelse Min\Max 6 mm til 127 mm

Slibebredde Single Pass 635 mm

Lydtryksniveau 76 dB(A)

Spænding 230 V


Bemærk

Det viste produkt kan afvige alt efter konfiguration af udstyr og tekniske detaljer. Vær opmærksom på leveringsomfang og produktbeskrivelse.

Tilbehør medfølger kun, hvis det er anført i leveringsomfanget

Returret

Du har 14 dages fortrydelsesret når du handler på dorchdanola.dk. Fortrydelsesretten løber fra den dag hvor du har modtaget din vare.

For at du kan benytte fortrydelsesretten skal varen tilbageleveres i væsentligt samme stand og mængde. Fortrydelsesretten bortfalder altså, hvis du bruger varen på en måde som helt åbenbart forringer varens salgsværdi væsentligt.

Du skal selv betale portoen til returnering, men dorchdanola.dk refunderer både varens pris og den fragtomkostning der var i forbindelse med salget (forholdsmæssigt hvis der er bestilt flere varer end returneret). Skal Dorch & Danola betale for forsendelsen , skal det være på en returlabel fra Dorch & Danola (gælder kun ved reklamationer)..

Hvis du fortryder købet, skal varerne sendes til:

Dorch & Danola A/S
Ove Gjeddes Vej 7
5220 Odense SØ

Bemærk! Vi modtager ikke pakker sendt pr. efterkrav, ufranko eller afhenter varer på posthus / pakkeshop eller lignende. Varer der sendes retur uden forudgående aftale med Dorch & Danola A/S, afvises ved modtagelsen.

Det er altid en god idé at gemme den originale emballage, indtil du har fundet ud af, om du vil beholde det købte eller ej. Manglende eller mangelfuld emballage kan i nogle tilfælde betyde at varens salgsværdi forringes og dermed kan fortrydelsesretten ikke udnyttes.

E-Mærket
Beregn fragt
Udfyld dine leveringsoplysninger for at kontrollere tilgængelige forsendelsesmuligheder og beregne priser for dette produkt
Dokumenter

Ingen dokumenter vedhæftet

Stregkode
*AX107637*
Varenummer: AX107637

Axminster Professional Tromlesliber AP635DS 230V

31,286.00 DKK